נתוני ההאזנה של גלי צה"ל בדיגיטל המוצגים על ידי אתר 'מידה' מציגים תמונה חלקית ומעוותת
11.01.18
אתר "מידה" יצאו השבוע עם "נתון" חדש: דו"ח שמוצג כדו"ח ה"האזנות" של תוכניות גלי צהל מאתר האינטרנט. הדו"ח עף על אראל סגל כאילו אין מחר. רק מה הבעיה? הסקר הזה לא מציג נתוני האזנה: הוא מציג ממוצע האזנה חודשי. זאת אומרת שבמהלך החודש אנשים נכנסו והאזינו לתוכניות שונות של אותו מגיש, כל התוכניות חוברו יחד למספר אחד וזה המספר שהוא הנתון שמוצג בדו"ח. אם רוצים להבין את המשמעות של הדירוג הזה צריך לפרק אותו לכמה גורמים:

1. מה ההשוואה להאזנה ב- FM? אם לדוגמא לאראל סגל יש 135,000 מאזינים אבל
ב FM ההיקף מתחיל מחצי מיליון מאזינים בפריים טיים אז אין לו הובלה והוא אפילו לא קרוב לזה.
2. כמה גולשים ייחודיים יש ולא כמה האזנות. אם מאזין הקשיב לאותו קטע או לחילופין, מאזין כל יום לתוכנית של אראל סגל באתר גלצ זה לא מכפיל אותו לעוד ועוד יישויות. נניח שהמלעיזים יגידו לי שכן צריך לספור ככה אז בואו ניקח את שיעור ההאזנה לרזי ב FM, נכפיל אותו בכמות התוכניות שלו ואז נשווה. אם ניקח את 135,000 ההאזנות האלה ונחלק אותן ל-22 ימים בחודש (ימי חול בערך) אז נגיע לכ-6,000 האזנות ביום (לא משהו לכתוב עליו הביתה...). 
3. לא ברור אם מדובר על האזנה לקטע מתוכנית או לתוכנית שלמה.
4. יש גם את סוגיית דפוסי האזנה: שימו לב שהמשדר הכי מואזן של גלי צהל "בוקר טוב ישראל" בכלל לא ברשימה. מדוע? כי אנשים כבר מקשיבים לו ב FM ואחר כך אין להם מה לחזור אליו.
5. בהמשך 'מידה' פרסמו גם את נתון ההאזנות לשידורי Live באתר, גם הנתון הזה חסר משמעות מבחינתי. האזנה לשידור דרך האתר או האפליקציה משמשת אנשים שמעדיפים להאזין דרך האתר או האפליקציה או שאין להם ברירה. לצורך העניין, ספירה של ה Live מהאתר או מהאפליקציה משולה למדידה של מאזיני גל"צ בתדר 104FM (נחמד, אבל לא מעיד על הכלל).

אגב, סכמתי את כל המספרים: 20 התוכניות המובילות של גלי צהל באינטרנט מביאות 795,293 האזנות בחודש.
אם תחלקו את זה ל 30 ימים תגיעו ל 26,506 האזנות ביום.
אם תחלקו את זה ל 20 תוכניות תגיעו ל 1,325 האזנות בממוצע לתוכנית באינטרנט.
נתון שהוא בושה מביכה ואם מישהו רוצה להגיד לי שצריך לחלק את זה בצורה אחרת כי חלוקה ל 20 תוכניות היא הזויה אז אני מסכים לחלק את זה לתוכנית אחת.
26,506 האזנות ביום לתוכנית אחת בדיגיטל בתחנה בהיקף של גלי צהל בשנת 2018 זו בושה אפילו עוד יותר גדולה...

לסיכום: כנראה שאנשים מאזינים בדיגיטל כשאין להם קליטת FM מספקת או שהם לא מספיקים להאזין לתוכנית בזמן אמת (התוכנית של אראל סגל משודרת בשעה שאנשים אמורים להיות עמוק בתוך יום עבודה ולכן יש פחות סיכוי שהם יאזינו לה בזמן אמת). כל הכבוד לאראל סגל על ההובלה בטבלה, כנראה שיש לו קהל שמתעניין בו אבל הוא עדיין לא כבש את גלי צהל.

סקר האזנה חודשי - אתר מידה

הוסף תגובה :
שם הכותב
נושא
דוא"ל
אתר
תוכן הפנייה


כל הזכויות שמורות לאורי פז 2010
טוחן מדיה בניית אתרים