ישראל מתייבשת? יופי!
27.01.09

ישראל מתייבשת, וגם אם השנה תהיה שנה גשומה... זה לא יעזור, זה קורה גם באוסטרליה, בנמיביה ובתורכיה, ישראל מתייבשת... אז כשאתם עושים פיפי, בבקשה, תשתמשו בידית הקטנה, אההה.. וגם בימים שאתם לא פוגשים אנשים, אם תוכלו לא לצחצח שיניים בבוקר, זה יהיה מצוין ואם תוכלו לא להשקות את העציצים שלכם ולשים באקווריום 20% פחות מים זה ישמח אותנו מאוד. כי ישראל מתייבשת.

בכל פעם שאני רואה את התשדיר "ישראל מתייבשת", אני מתעצבן. גם כואב לי לראות את עור הפנים של רננה רז נהרס ככה, בבת אחת. אבל בעיקר מפריע לי הרעיון הבסיסי והחצוף שמאחוריו. בבסיסו, כל העניין במדינה הוא ההסכם בינה לבין האזרח. האזרח מצדו מתחייב לעשות צבא, מילואים ולשלם מיסים (הרבה מיסים) והמדינה מצדה מתחייבת לדאוג לצרכיו הבסיסיים (לפחות). בכל חודש אני נותן למדינת ישראל יותר מחצי מכל מה שאני מרוויח. תמורת הכסף הזה אני מצפה לרמת שירותים טובה. אחד מהדברים הבסיסיים (אם לא הבסיסי שבהם) אותו אני מצפה לקבל מהמדינה הוא מים.

אומרים ש"אם אין לחם אין תורה" אבל מה קורה כשאין מים? אתם רוצים להגיד לי שנבחרי העם שלנו לא דאגו לנו לפתרון? אתם רוצים להגיד לי שבמשך כל הזמן הזה שהכנרת מדשדשת לה בין "הקו האדום התחתון" ל"קו הבורדו הסופר תחתון" אף אחד לא מצא ויישם פתרון למצב הזה? זה לא שזה בא בהפתעה, מדינת ישראל תמיד חיה על הקצה בתחום המים.

אבל לי כאזרח יש הרגשה שזה לא ממש מעניין את נבחרי הציבור שלנו. נראה לי שהנבחרים שלנו היו עסוקים בדברים אחרים. האם מישהו מכם שמע בתוך גבב ברבורי הבחירות את אחד המועמדים מדבר על סוגיית המים? ביבי כבר קפץ על החינוך, מופז מרחרח את החוץ, ברק וציפורה רוצים את ראשות הממשלה וכולם ישפרו ודואגים ופשושים, אבל על המים אף אחד לא מדבר.


כשנעבור (שוב) את נקודת האל חזור מי ייתן את הדין על הכשל הזה? האם שוב תקום "ועדת וינוגרד" והשרים יגידו שהם קיבלו "שוקת שבורה" ושהם לא היו יכולים לעשות הרבה? למה אני לא שומע אף אחד מנבחרינו מדבר על הנושא?

הרבה מהפתרונות הבאים שאני זורק פה אינם מצריכים טכנולוגיות חדישות או גאונות, הם יכולים להפוך לאפשריים מחרתיים עם קצת מחשבה ומאמץ. כשהיה צריך, ידעו לתקן תקנות לבנייה מחוזקת נגד רעידות אדמה. אז למה לא מתקנים תקנות לבנייה חסכונית במים? למה לא אוספים יותר מים מהגשמים המעטים שיש לנו? מדוע אין מערכת שמנהלת נכון את המים שאנחנו משתמשים בהם בבית? מדוע אין תשתיות כפולות למי שתייה ומים לצרכים אחרים?
איך מתבזבזים בכל שנה מי מזגנים שנוצרים בקיץ?

במקום למצוא פתרון אמיתי, חברי הכנסת שלנו מתמחים בלתת לנו פתרונות שמעידים על מינימום מחשבה/מאמץ, ועל מקסימום כיסוי תחת ועצלנות. עכשיו הם מבקשים מאיתנו להתקלח בזוגות, לייבש גינות ולהוריד את המים בשירותים בחסכנות, ואני אומר עד כאן. חברי כנסת נכבדים, אני לא מתכוון לחסוך מיליליטר אחד של מים. אתם יודעים למה? כי במדינת ישראל, עד שמשהו לא נהיה דחוף/קריטי/חירומי על סף קריסה, לא מטפלים בו ברצינות.

כולי תקווה שניכנס כאן למשבר מים אמיתי, ומאה ועשרים הגרבצנים שלנו מהכנסת יגלו שיש להם אייטם חדשותי, ויתחילו להציע רעיונות שאולי מתקרבים ליצירתיות של אמבה בשלביה ההתחלתיים ואז, אז אולי משהו יתחיל לזוז בנושא החשוב הזה.

אז תעשו לי טובה, בפעם הבאה שסיימתם את העניינים שלכם בשירותים ואתם שולחים את היד לעבר הידית הקטנה, תנסו להיזכר במה שכתבתי פה ותשתמשו בבקשה בידית הגדולה.

הוסף תגובה :
שם הכותב
נושא
דוא"ל
אתר
תוכן הפנייה


כל הזכויות שמורות לאורי פז 2010
טוחן מדיה בניית אתרים